Klimatyzacja nie tylko chłodzi

Współczesne układy klimatyzacji są wykorzystywane nie tylko latem, dzięki swoim zdolnościom ochładzania powietrza w pomieszczeniach. Zaawansowane klimatyzatory posiadają również tryby ogrzewania, osuszania oraz filtracji.

Chłodzenie:

Dzięki klimatyzacji możemy idealnie dostosować i kontrolować temperaturę w pomieszczeniu, co jest bardzo przydatne dla poczucia wysokiego komfortu u ludzi, czy wykorzystania tego podczas utrzymywania idealnych warunków temperaturowych dla serwerowni itp.

Grzanie ( klimatyzator jako źródło ciepła):

 W dzisiejszych czasach większość klimatyzatorów wyposażona jest w możliwość grzania, przez co zachowuje się jak pompa ciepła, a proces obiegu w nim cieczy i gazu jest odwrócony. Dzięki takiemu rozwiązaniu system ten jest bardzo dobrą alternatywą dla innych systemów grzewczych. Właściwości termodynamiczne zachodzące w procesie klimatyzacji dostarczają zależnie od klimatyzatora od 3 do 5 razy więcej energii cieplnej, niż potrzebne do tego zużycie prądu elektrycznego. Jednostka zużywająca 1 kW, dostarcza nam w tym czasie od 3 do 5 kW energii cieplnej, co w porównaniu do zwykłego grzejnika elektrycznego o stosunku 1:1, daje bardzo duże oszczędności na zużyciu prądu. Wskaźnik ten oznaczony jest przez wskaźnik COP (czyli ilość dostarczonej energii cieplnej w stosunku do zużytej energii elektrycznej), dlatego przy wyborze klimatyzatora warto wybrać taki, w którym wskaźnik COP jest wysoki. Instalacja klimatyzacji jako system grzewczy jest idealnym rozwiązaniem, gdy nie mamy możliwości zastosowania innego bardziej oszczędnego układu. Musimy jednak pamiętać o tym, że ze względów konstrukcyjnych oraz przez właściwości czynnika chłodzącego, klimatyzator nie może grzać, gdy temperatura na zewnątrz budynku spada, w zależności od modelu jednostki, w zakresie od 0 do -25 stopni C.

Osuszanie:

Podczas pracy chłodzenia, klimatyzator osusza powietrze podtrzymując odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniu, co w rezultacie zapobiega tworzeniu się wilgoci, pleśni i zanieczyszczeń. Odpowiednia wilgotność w pomieszczeniu odpowiada za lepsze samopoczucie i odczucie lepszego komfortu.

Oczyszczanie:

Nowoczesne jednostki wyposażone są w filtry bardziej dbając o wytwarzane przez siebie świeże, czyste i zdrowe powietrze. Zastosowane filtry mają za zadanie usunąć z powietrza wszelkie zanieczyszczenia takie jak: kurz, roztocza, czy niektóre bakterie chorobotwórcze. Klimatyzacja jest dobrym rozwiązaniem dla alergików, ponieważ odpowiednio dobrana jednostka jest w stanie zebrać niemal wszystkie alergeny wziewne. Należy jednak pamiętać, że prawidłowa konserwacja oraz regularne czyszczenie filtrów jest bardzo ważną czynnością w działaniu klimatyzatora, a jego nieodgrzybianie może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Aby uniknąć i zapobiec rozwojowi pleśni i grzybów stosuje się odpowiednio przeznaczone do tego preparaty.

Artykuły w tej kategorii

Scroll to Top