Pomiar wentylacji, protokół skuteczności wentylacji mechanicznej

W nowopowstałych obiektach budowlanych, wyposażonych w wentylację mechaniczną (rekuperację), powinno się wykonać pomiary wentylacji, które będą gwarancją, że wykonana instalacja spełnia warunki określone w założeniach, normach oraz projekcie budowlanym.

pomiar wentylacji przyjazny klimat

Instalacja wentylacyjna nie jest łatwa w projektowaniu. Wiele czynników decyduje o prawidłowym, bądź nieprawidłowym jej funkcjonowaniu. Z tego powodu, w wielu przypadkach instytucje takie jak Sanepid, czy Nadzór Budowlany wymagają przedłożenia dokumentu określanego mianem „Protokół skuteczności wentylacji mechanicznej”. W protokole zawarte są informacje o systemach, jej składowych oraz osiąganych parametrach technicznych podczas pracy. Nowe przyrządy pomiarowe potrafią nawet generować wykresy zmian wydajności instalacji wentylacyjnej w jednostce czasu. 

Warto jednak dokonywać pomiarów wentylacji nie tylko w przypadku odbioru nowej instalacji. Wiele czynników, które powstają podczas eksploatacji również wpływają na ogólną kondycję działania systemu. Zabrudzenia kanałów, czy ogólne zużycie podzespołów mają wpływ na obniżenie sprawności instalacji wentylacyjnej, a co za tym idzie – obniżenie komfortu przebywania ludzi w danym obiekcie.

Warto również sprawdzić, czy wykonana instalacja odzwierciedla założenia projektowe. Bardzo często spotykamy się z przypadkiem, że przyczyną źle działającej wentylacji jest fakt, że wykonawca nie dokonał regulacji układu, lub wykonał  na tzw. „oko”, nie dysponując wiedzą oraz odpowiednio przystosowanym do tego sprzętem. W takich przypadkach, jeśli instalacja posiada podzespoły regulujące, pomagamy w ustawieniu żądanych parametrów pracy lub doradzamy, jakie kroki należy podjąć, aby usprawnić działanie wentylacji.

Jeśli potrzebujecie państwo dokonać pomiaru instalacji wentylacji mechanicznej, potwierdzonej protokołem skuteczności, zapraszamy do kontaktu.

Artykuły w tej kategorii

Scroll to Top